language

Upišite traženi pojam

Ostala događanja

Zagreb – vječno mlad

Društvo turističkih vodiča Zagreba i Srednjohrvatske makroregije provodi projekt „Zagreb – vječno mlad“ u suradnji i uz financijsku potporu Turističke zajednice grada Zagreba.

Ovim projektom Društvo daje svoj doprinos obilježavanju 930. obljetnice osnutka Zagreba (1094.- 2024.) te ponudom besplatnih, raznovrsnih pješačkih tura i tematskih predavanja građanima Zagreba, želi podsjetiti na iznimno bogatu kulturno povijesnu baštinu grada i očuvati spomen na važne događaje i značajne pojedince koji su svojim stvaralaštvom i postignućima ostavili duboki trag u životu grada.

 

Devet stoljeća Kaptola i Gradeca

S Trga bana Jelačića, koji je nosio to ime već 1850. godine kad su se ujedinili Gradec i Kaptol u jedinstveni grad kreće se u otkrivanje dvije srednjovjekovne jezgre: Kaptola i Gradeca. Osnivanje biskupije krajem 11. stoljeća i početak gradnje katedrale istovremeno je i početak razvoja Kaptola i okolnih naselja. Preko Dolca, tržnice „pod vedrim nebom“ uređene u dvadesetim godinama 20. stoljeća i Tkalčićeve ulice, gdje je nekad potok Medveščak pokretao 25 mlinova, stižete do Kamenitih vrata, zadnjih sačuvanih vrata na Gradec. Vidjet ćete kako je izgledao Gradec prije, a kako nakon ujedinjenja s Kaptolom, gdje je Kristofor Stanković otvorio kazalište, a što je kontesa Klotilda Buratti, rođena Vranyczany-Dobrinović ostavila svome gradu. To, i puno više, u šetnji Gornjim gradom.

Polazak: 09.11.2024.g, u 10,00 ispred Turističkog informativnog centra, Trg bana Josipa Jelačića 11, Zagreb, najave e-mailom na: mmiholek@gmail.com

 

Pod starim krovovima Gornjega grada

Pridružite se u otkrivanju priča o gornjogradskim ulicama i njihovim stanovnicima, od davnih stoljeća, preko Ilira do naših dana. Od Kamenitih vrata do Kule Lotrščak, vidjet ćete gdje je i kako stanovalo gradsko plemstvo, a kako ostali staleži, te što su radili, kako su trgovali i kako se zabavljali. Saznat ćete tko je prvi pjevao budnice na hrvatskom jeziku (i završio na igračim kartama), gdje je otvorena prva pivovara u gradu, kamo je na gemišt išao Matoš, a kamo gospodin Fulir. Proći ćete ulicom talijanskih obrtnika i trgovaca pa uz barokne palače i plesne dvorane do prvog gradskog kazališta. Kao dio priče o zanimljivim ljudima i njihovoj ostavštini, vidjet ćete što su svome gradu ostavile Kornelija Balbi, Klotilda Buratti, Anka Gvozdanović i Cata Dujšin-Ribar.

Polazak: 15.11.2024.g, u 18,00 ispred Turističkog informativnog centra, Trg bana Josipa Jelačića 11, Zagreb, najave e-mailom na: mirjana.kovacic3@gmail.com

 

Šetnja Trgom bana Josipa Jelačića, pričom od kuće do kuće

Puno znate o Josipu Jelačiću! Odakle Jelačići potječu? Kako je najomiljeniji ban i pod kojim okolnostima postao ban? Kada su nastale prve kuće na trgu koji ponosito nosi banovo ime? Tko su bili vlasnici, a tko graditelji tih kuća? Tko je od vlasnika bio gradonačelnik Zagreba, farmaceut, medicinar, trgovac, vlasnik kavane? Tko je bio zaslužan za izgradnju prve bolnice u Zagrebu? Gdje je rođen autor stihova Lijepe naše? Kada je i zašto prestala postojati 53. pješačka (Trenkova) pukovnija? Gdje je izgovoreno „Imamo Hrvatsku“? Sve to i puno više saznat ćete u kratkoj, ali sadržajnoj šetnji Trgom bana Josipa Jelačića.

Polazak: 10.11.2024.g, u 10,00, ispred Turističkog informativnog centra, Trg bana Josipa Jelačića 11, Zagreb, obavezne prijave na: email: mandicm06@gmail.com

 

Stazama Hrvatskog narodnog preporoda

Hrvatski narodni preporod zajednički je naziv za niz aktivnosti iz prve polovine 19. st. kojima je cilj bio konstituiranje Hrvatske kao nacionalne i građanske države. Te su aktivnosti obuhvaćale ponajviše politiku, ali i kulturu i umjetnost i sve ono što je utjecalo na oblikovanje narodne svijesti, od sastavljanja hrvatske himne preko prvih velikih epskih, lirskih i dramskih djela na “novom” narodnom jeziku do konačnog konstituiranja temeljnih institucija nacionalne države.

Teritorijalno, glavnina aktivnosti odvijala se na prostoru današnjeg Gradeca tako da šetnja stazama Preporoda obuhvaća prostor od Trga bana Jelačića do Jurjevske ulice, preko Ilirskog trga, Opatičke ulice, ulice Ćirila Metoda, Trga sv. Marka. Posjetitelji će upoznati život i djelovanje Mažuranića, Vraza, Mihanovića, Demetra i drugih, a čut će i ulomke nekih književnih i glazbenih djela koja se referiraju na Preporod.

Polazak: 30.11.2024.g, u 10,00 ispred Turističkog informativnog centra, Trg bana Josipa Jelačića 11, Zagreb, najave e-mailom na: zgazzari@gmail.com

 

Prijelaz iz 19. u 20. stoljeće: uzbudljivo razdoblje razvoja grada

Što je obilježilo grad Zagreb na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće i zašto je to razdoblje toliko zanimljivo u razvoju našeg grada? Pored kratkog prikaza urbanističkog, arhitektonskog i gospodarskog razvoja grada na prijelazu stoljeća, prezentacija će obuhvatiti i glavna društvena, kulturna i sportska dostignuća u gradu koji se ubrzano razvija. Tako ćete čuti gdje je održana prva filmska predstava, tko je gradio Oktogon, a tko je uredio prve teniske terene u gradu.

Predavanje će se održati 02.12.2024.g od 17,30-19,00 sati, u dvorani na 1. katu, Šubićeva 20, u Zagrebu (prostorije Češkog narodnog doma). Obavezne prijave na: email: mirjana.kovacic3@gmail.com

 

Događaji koji su obilježili povijest grada: Spaljivanje mađarske zastave u Zagrebu

Ova tura predstavlja odličnu prigodu da saznate sve o studentskim nemirima iz 1895. koje su predvodili Stjepan Radić i hrvatski pjesnik Vladimir Vidrić prilikom posjete austrougarskog cara i hrvatskog kralja Franje Josipa I. Car je u grad Zagreb došao, između ostalog, otvoriti i novu zgradu Hrvatskog narodnoga kazališta, pa tura kreće od HNK do Trga bana Josipa Jelačića gdje su studenti u znak prosvjeda protiv mađarske represije, zapalili mađarsku narodnu zastavu. Bavit ćete se i posljedicama toga događaja.

Polazak: 23.11.2024.g, u 10,00 ispred Hrvatskog narodnog kazališta,  najave e-mailom na: mmiholek@gmail.com

 

Šetnjom kroz povijest hrvatskog jezika

Šetnjom od Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti do Trga bana Jelačića i Katedrale, preko Kamenitih vrata i Opatičke do Palainovke i Radićevom do Donjeg grada, poslušajte priču o našem lijepom hrvatskom jeziku. Kako je nastao, kojim se pismima bilježio i na kojim narječjima govorio. Tko je i kada „otkrio“ Dragi kamen hrvatskog jezika i zbog čega je Bašćanska ploča važna. Saznat ćete tko su bili hrvatski prosvjetitelji, tko je napisao prvi kriminalistički roman, a tko uveo feljton u hrvatsku književnost. Gdje je u Zagrebu bila prva Zemaljska tiskara i tko ju je osnovao, koja zagrebačka ulica je bila poznata po mnogobrojnim tiskarama i knjigovežnicama, gdje se nalazila tiskara Ljudevita Gaja – oca hrvatskog pravopisa i  hrvatskog književnog jezika. Spomenut će se i Krležu, jednog od najvažnijih pisaca hrvatske moderne i govoriti o njegovoj borbi za samostojnost hrvatskog jezika kao bitne odrednice hrvatskog nacionalnog i  kulturno-povijesnog identiteta.

Polazak: 7.12. u 10:00 ispred HAZU, uz obaveznu najavu na e-mail: adrijanard2@gmail.com

 

Doprinos plemenitaških obitelji baštini Zagreba: Vranyczanyjevi i njihova ostavština

Razgledom se evocira povijest jedne od najutjecajnijih obitelji na ovim prostorima te umjetnički, povijesni i politički okvir u kojem su djelovali. Saznat ćete o nekretninama koje su posjedovali, među kojima je i Palača Vranyczany na Zrinjevcu, a šetnjom od Ilirskog trga do Zrinjevca govorit će se o palačama koje su gradili, o istaknutim pripadnicima obitelji, o ženama ispred svojeg vremena, o poznatim umjetnicama u kontekstu društvenih i političkih zbivanja.

Polazak: 23.11.2024.g, u 11,00 , polazak sa Ilirskog trga, ispred kavane Palainovka, obavezne prijave na: email: gordana.skeljo4@gmail.com

 

Zagreb u doba Vlahe Bukovca

Šetnjom donjogradskim ulicama  saznat ćete kako se Zagreb razvijao na prijelazu stoljeća u vrijeme kada je slavni slikar bio njegov stanovnik.

Kroz kratku “zagrebačku fazu” Vlahe Bukovca saznati ćete više o političkim i društvenim okolnostima u kojima je  djelovala zagrebačka šarena škola, što je to “hrvatski jal”  a mjesta kojima ćete prolaziti najvećim dijelom povezane su s velikim umjetnikom.

Mjesto sa kojega krećete je Hrvatsko narodno kazalište, odakle, preko Masarykove ulice, dolazite do  Cvjetnog trga i nastavljate Marićevim prolazom prema Zrinjevcu, da bi završili kod Umjetničkog paviljona.

Polazak: 08.12.2024.g, u 11,00 ,ispred Hrvatskog narodnog kazališta, obvezne prijave na: email: sonja.sintic@gmail.com

 

Vatroslav Lisinski i Zagreb

Predavanje je zamišljeno kao svojevrsna kombinacija istraživanja o tragovima Vatroslava Lisinskog u Zagrebu i osvrta na njegov životopis, uz glazbene primjere. Vatroslav Lisinski je na mnoge načine povezan s rodnim gradom Zagrebom i može se reći da je on glazbeni heroj Zagreba. U Zagrebu se školovao, živio na nekoliko lokacija i umro. Zagreb je bio grad njegovih prvih uspjeha i onog najvećeg, izvedbe opere. Pokopan je u najreprezentativniijem paviljonu arkada na Mirogoju, prvi je glazbenik po kojem je nazvana neka ulica i prvi kojem je podignuta spomen-ploča u Zagrebu. Široj javnosti nije poznato gdje se sve u Zagrebu nalaze spomen-obilježja Lisinskom, a pogotovo kakva je zanimljiva bila sudbina nekih od njih.

Predavanje će održati muzikologinja dr. sc. Nada Bezić, 16.12.2024.g od 17,30-19,00 sati, u dvorani na 1. katu, Šubićeva 20, u Zagrebu (prostorije Češkog narodnog doma). Obavezne prijave na: email: predsjednistvo.drustva.tvz@gmail.com

 

Put kave do zagrebačkih kavana

Ovo je priča o pohodu kave po svijetu prije više stotina godina te kako je postala važan ritual u svakodnevnom životu Zagrepčana.

Šetnjom donjogradskim ulicama čut ćete priču o povijesti zagrebačkih kavana a ujedno i o društvenom životu grada. Kavane su bile važan prostor zbližavanja i povezivanja, mjesto gdje se moglo čuti posljednje vijesti, igrati društvene igre i opustiti se uz šalicu popularnog napitka. Otkrit ćete kako se s protokom vremena način pripreme kave mijenjao te kako je stil života promijenio prostore kavana, ali ne i ritual.

Razgled u trajanju sat i pol započet će ispred kafića Quahwa, pa na Trg bana Jelačića, preko Cvjetnog trga, Masarykovom do Trga republike Hrvatske, ići će do Frankopanske te Ilicom do Gundulićeve ulice.

Polazak: 30.11.2024.g, u 11,00 , ispred kafića Quahwa (Kahva), Teslina 9/1, obavezne prijave na: email: sonja.sintic@gmail.com

 

Povijest oblikovanja parkova i perivoja u Zagrebu

Prezentaciju će provesti mag. ing. agr., predstavljanjem niza fotografija i priča o najljepšim zagrebačkim parkovima; od Maksimira, preko parka kralja Petra Krešimira IV i Ribnjaka do Rokovog perivoja. Priča neće zaobići niti povijesne donjogradske parkove, a preći će i Savu: sve do parka Mladenaca. Doznajte tko je i kako oblikovao naše parkove, što je u njima tako posebno te kako ih čuvamo kao dragocjenu baštinu.

Predavanje će se održati 25.11.2024.g od 17,30-19,00 sati, u dvorani na 1. katu, Šubićeva 20, u Zagrebu (prostorije Češkog narodnog doma). Obavezne prijave na: email: mirjana.kovacic3@gmail.com

 

Vještice s Griča

Evo prigode da saznate povijesne činjenice o tome kako su se u Srednjem vijeku prokazivale, osuđivale i kažnjavale vještice. Po kojim zakonima i s kojim dokazima?  Čut ćete i tko je i na koji način dokinuo progone vještica. Kako su se prepoznavale, kako su čarale, kako su ih hvatali i kako im se sudilo - ovdje ćete se upoznati s čak 400 godina progona vještica te naučiti kako se obraniti od zlih, mračnih sila i preživjeti strašne pošasti.

Polazak: 08.11.2024.g, u 18,00 ispred fontane Manduševac, Trg bana Josipa Jelačića,  najave e-mailom na: kristina.andrei@gmail.com

 

Najljepše ljubavne priče Zagreba

Ljubav je oduvijek bila najjača inspiracija i snaga koja pokreće svijet! Želite li čuti o velikim ljubavima,  drevnim legendama i starozagrebačkim tračevima? Vidjeti gdje su živjeli neki poznati i manje poznati Zagrepčani, koga su voljeli i tko je volio njih? Obiđite gornjogradske ulice i čujte priče o zaljubljenim piscima, obožavanim glumicama, zabranjenoj ljubavi velikaša i pučanke, pjesnika boema i kćeri kraljevskog namjesnika, priče pune strasti ali i gorčine nakon kojih su nam ostali najljepši stihovi i najnježnije sonete.

Polazak: 09.11.2024.g, u 16,00 ispred fontane Manduševac, Trg bana Josipa Jelačića,  najave e-mailom na: kristina.andrei@gmail.com 

Turistička zajednica grada Zagreba ne snosi odgovornost za odluke organizatora o promjenama termina, izvođača, programa, cijena ili za slučaj otkazivanja događanja.