language

Upišite traženi pojam

Zzzzzzzg – dobrodošli u „Hotel za pčele!“

Neke od nas će pčelice asocirati na med (a tko ne voli ovo slatko čudo!), druge će asocirati na cvijeće, trećima će izazvati strah od uboda. Kojoj god da skupini pripadali, ne možemo i ne smijemo zanemariti važnost ovih sitnih stvorenja u našem životu i ekosustavu o kojem ovisimo.

Naše vrijedne pčelice spadaju u polinatore, odnosno oprašivače – one zadužene za prenošenje peludi s prašnika na tučak biljke, čime se biljke razmnožavaju i prosperiraju. A jeste li znali da čak 90% samoniklog bilja te 75% svih usjeva koje uzgajamo ovisi o oprašivačima? Iz navedenog je jasno zašto za toliko toga moramo biti zahvalni ovim sitnim stvorenjima i zašto moramo činiti sve što je u našoj moći kako bismo ih očuvali i, štoviše, kako bismo im maksimalno olakšali postojanje i napredak.

I zato je Grad Zagreb pokrenuo hvalevrijednu inicijativu – hotele za pčele diljem grada!

Cvjetna livada i njezini stanovnici

Sljedeći put kada naiđete na neku nepokošenu livadu, nemojte se ljutiti zbog estetike ili nekog drugog razloga, već potražite jednu simpatičnu kućicu s natpisom „Hotel za pčele“.

Naime, ovdje se radi o pilot projektu Cvjetne livade Grada Zagreba u kojem će se na devet lokacija, u šest gradskih četvrti (GČ Stenjevec, Trešnjevka – jug, Trnje, Podsused – Vrapče, Peščenica – Žitnjak, Maksimir) uvesti zone na kojima će vegetacija i dalje bujati kako bi je oprašivale pčele. Ovo je ujedno i jedna od inicijativa zelene tranzicije Grada Zagreba, a koja je nastala u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja.

Projekt će se provoditi od svibnja do prosinca 2024. godine, a lokacije ćete prepoznati po informativnim pločama kraj Cvjetnih livada.

I urbano, i prirodno

Kad netko pomisli na urbanu, odnosno gradsku sredinu, teško da će je povezati s obiljem biljnog i životinjskog svijeta. No, Zagreb je poznat po mnoštvu parkova te zelenih površina i diči se ljepotom svoje okolice i svoje Save, pa se tako odlučio i na ovaj projekt koji je već proveden u gradovima diljem Europe – možda je najbolje spomenuti susjednu Sloveniju, odnosno Ljubljanu.

Učestala košnja gradskih travnjaka uzrokuje isušivanje te gubitak vrijednih nutrijenata u tlu, no ove će oaze za oprašivače potaknuti upravo suprotno. Prisustvom marljivih insekata kao što su pčelice, potaknut će se bioraznolikost i vratiti suština čiste prirode u urbanu sredinu.

Važan je to projekt, a naročito u vidu gubitka bogatstava koje imamo, primarno zbog klimatskih promjena.

Zato je ovo jedan od načina na koji će naš dragi grad dati svoj doprinos borbi protiv gubitka bioraznolikosti, jedan od načina na koji će potaknuti svoje građane da razmisle o onome što se događa oko njih, ali i na koji će ih upoznati s ponekad previše skrivenom važnošću pčelica u našem svakodnevnom životu.

Bojite se pčela? Trebate li se zabrinuti ako vidite nepokošenu livadu i čujete poznato zzzzzujanje? Naravno da ne! Ovaj se projekt pokazao efikasnim i sigurnim diljem Europe. Zato samo uživajte u pogledu, znajući da je ovo jedan korak prema očuvanju naše planete. 

Autori fotografija: Lice grada i Grad Zagreb

09.05.2024.