language

Upišite traženi pojam

Baletni iskorak u bronci

Poznata Degasova balerina u bronci glavna je “zvijezda” velike “slavljeničke” izložbe koja se u zagrebačkoj galeriji Klovićevi dvori može razgledati do 13. svibnja. Povod slavlju je 30. obljetnica galerije, koja posjetiteljima predstavlja sedamdesetak Degasovih ostvarenja.

Vjerujemo da će sve poznavatelje opusa Edgara Degasa (1834-1917) oduševiti mogućnost da uživo vide njegovu slavnu balerinu, malu četrnaestogodišnju plesačicu, a ona je tek “zvijezda” među njegovim brojnim djelima izloženim u zagrebačkoj galeriji Klovićevi dvori. Izložba “Baletni iskorak u bronci” postavljena je u povodu 30. obljetnice te galerije, a može se razgledati do 13. svibnja.

Čak i da nema slavne male plesačice, izložbe Edgara Degasa uvijek su važan kulturni događaj, svojevrsna privilegija, pa će Zagreb za njezina trajanja, vjerujemo, biti odredište mnogih ljubitelja toga slavnog francuskoj umjetnika i njegovih plesačica, kupačica, aktova, konja i portreta.

Mnoga njegova djela proglašavana su revolucionarnima za njegova života. Malo je tko znao tako vjerno, naturalistički, prenijeti ekspresiju plesačica, njihovu pozu, izraz lica, umjetnički izraziti obične radnje poput plesa i kupanja. Provodio je mnogo vremena skicirajući plesačice na baletnim predstavama i treninzima te upijao svaku pozu, svaki pokret. Iako se smatra boljim slikarom nego kiparom, skulpture kojima je stekao slavu govore u prilog njegovoj neporecivoj svestranosti. Isti način rada –  istraživanje, promatranje, Edgar Degas primjenjivao je i oblikujući konje. Njegove naturalističke skulpture danas bismo moderno opisali pravim 3D užitkom.

Na izložbi su prikazane 74 skulpture malog formata, nekoliko portreta, torzo te jedina skulptura koja je bila izložena za Degasova života. To je upravo “Mala četrnaestogodišnja plesačica”.

Brončani odljevi Degasovih skulptura, koje zagrebačka publika može vidjeti na ovoj izložbi, napravljeni su tek nakon majstorove smrti i posuđeni su od Centra za vizualnu umjetnost M.T. Abraham. Njihovi voštani predlošci čuvaju se u nekoliko svjetskih muzeja – uglavnom u SAD-u, dok se tek šest primjeraka nalazi u pariškom Musee d’Orsayu.

Izložba skulptura Edgara Degasa putuje svijetom od 2009. godine. Do sada je prikazana u Grčkoj, Izraelu, Bugarskoj, na Kubi, u Španjolskoj i na Cipru.

02.04.2012.