language

Upišite traženi pojam

Grad drugačiji od drugih

Brojni svjetski mediji, među kojima i britanski list “Guardian”, posljednjih godina često “otkrivaju” Zagreb, koji u turističkom smislu sve više cvjeta, a svojim posjetiteljima nudi – drugačiji odmor. Grad je to, kako kažu novinari “Guardiana”, drugačiji od drugih, posebno za one koji vole alternativni tip zabave i ponude.

Svaki je grad priča za sebe, no Zagreb, koji mnogi svjetski turisti još nisu imali prilike upoznati, grad je posve drugačiji od drugih. Njegov šarm, atmosfera i sadržaji u jednakoj će mjeri očarati one naviknute na klasičnu ponudu kao i one koji u destinaciji traže nešto više. Nešto posebno i drugačije. Osim toga, svjetski ga mediji sve više promoviraju kao novu europsku destinaciju koju treba posjetiti (must see) s obzirom na to da će od srpnja ove godine Hrvatska postati novom članicom Europske unije.

Jedan od takvih medija je i britanski list “Guardian”, u kojemu je početkom prosinca izašao veliki članak o turističkom Zagrebu, na tragu “otkrivanja nove destinacije”, ali i zbog uvođenja izravnih letova British Airwaysa između Zagreba i Londona za samo 69 funti. Kako bi grad predstavili u pravom svjetlu novinari su namjerno izbjegli glavne turističke punktove, a više su se osvrnuli na sadržaje koji obilježavaju svakodnevicu Zagrepčana.

U članku se navodi da je riječ o gradu s iznimno mnogo muzeja, galerija, kazališta, kina i arhitektonskih zanimljivosti, a opisano je i 10 top mjesta koje turisti nipošto ne bi smjeli zaobići.

Jedna od posebnosti grada je nedjeljni sajam antikviteta na Britanskom trgu te najveći buvljak u okolici, famozni Hrelić. Na popisu jeftinih šoping odredišta je i Ulični ormar, mali second hand shop smješten u Jurišićevoj ulici, zatim jedinstveni Lega-Lega dućan nagrađivanih dizajnera iz Osijeka te dućan Brokula&Ž u kojemu se prodaje odjeća izrađena od ekomaterijala.

Unatoč brojnim supermodernim kinima, novinar radije preporučuje odlazak u Kino klub Grič, koji je zajedno s ugodnim kafićem uređen u stilu šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća, te Kino Europu u kojemu se gotovo svakodnevno održava nekakav festival. Uz to kino otvoren je i Kino Europa Shop namijenjen filmofilima. Spominje se i nezaobilazni kulturni centar MaMa opisan kao epicentar kulturnog života grada.

Ljubiteljima knjige preporučuje se pak odlazak u Booksu, knjižaru i čitaonicu u kojoj se odvijaju važni književni događaji i kreativne radionice.

Od brojnih noćnih klubova predlaže se posjet nekim od alternativnijih mjesta poput Krivog puta, Limba i Medike, novinar je obišao i “najcool” mjesto u Zagrebu – caffe bar Sedmicu u Kačićevoj ulici. Uz bok njemu je i “gay friendly” Kolaž u Amruševoj ulici, dok se ljubiteljima džeza preporučuju Bacchus i Vip klub smješten na središnjem gradskom trgu.
Gastronomska ponuda grada također se opisuje visokom ocjenom, a posebno je istaknuto nekoliko mjesta – restoran Stari fijaker u Mesničkoj ulici gdje se nude autohtona zagrebačka jela, zatim restoran Tip-Top u Gundulićevoj s odličnom ponudom dalmatinske kuhinje, a veganima se posebno preporučuje odlazak u Vegehop.

Autor se posebno osvrnuo na Muzej prekinutih veza te savjetuje obilazak brojnih parkova i zelenih površina što Zagreb bez dvojbe izdvaja od sličnih europskih metropola.

Dio članka posvećen je i mogućnostima smještaja u gradu te posebno preporučuje noćenje u jeftinijim oblicima poput B&B-a i hostela, gdje je moguće iznajmiti i bicikle kojima je lakše obići što više gradskih atrakcija.

02.01.2013.