language

Upišite traženi pojam

Znate li što je rimski dodekaedar?

Arheološki muzej ovoga ljeta predstavlja dvije izložbe: “Thesaurus Colapis fluminis – Blago rijeke Kupe, Arheološka istraživanja Kupe kod Siska prije 1. svjetskog rata”, te jednu manju, o rimskom dodekaedru, mističnom predmetu kakvih je malo pronađeno u svijetu, a ovaj izloženi jedan je od najočuvanijih. Zanima li vas što predstavlja?

Predmet misteriozne funkcije sa 12 pravilnih peterokutnih ploha i probušenim rupama različitih promjera koji potječe iz Rimskog Carstva – dodekaedar, okosnica je jedne od dviju izložbi koju do početka rujna prezentira zagrebački Arheološki muzej. Brončani rimski dodekaedar misteriozan je predmet čija funkcija dosad nije u potpunosti razjašnjena, no kako je riječ o rijetkoj ostavštini iz rimskog doba plijeni pažnju kako stručnjaka tako i amatera.

Za predmet se dugo vjerovalo da ne potječe iz Rimskog nego iz Osmanlijskog Carstva. Među arheolozima postoje vrlo različita mišljenja o njegovoj svrsi i o tome je li imao praktičnu namjenu – kao držač nekog štapa, svjetiljke i slično, ili je bio korišten u kultne svrhe s primjenom u astronomiji i astrologiji, što se čini prilično vjerojatnim. No, najnovije teorije govore u prilog tomu da su ga Rimljani koristili kao kalendar. Predmet je pronađen između sela Hof (hrv. Cimof) i Au (hrv. Cunava) im Leithagebirge u Donjoj Austriji, početkom druge polovice XIX. stoljeća i jedan je od najočuvanijih sličnih predmeta, kakva su u svijetu dosad pronađena ukupno 92.

Naziv je druge izložbe, koju će posjetitelji u Arheološkom muzeju moći pogledati do 2. rujna, “Blago rijeke Kupe, Arheološka istraživanja Kupe kod Siska prije 1. svjetskog rata”. Na njoj je izloženo više od 200 predmeta, fotografija i plakata uz multimedijsku prezentaciju o ostavštini pronađenoj za vrijeme mnogih arheoloških istraživanja i kopanja na rijeci Kupi.

Antička Siscija bila je jedan od najvažnijih gradova rimske Panonije, a Rimljani su prilikom osnutka grada iskoristili idealan smještaj prethistorijskog naselja na obalama rijeka Odre i Kupe. I današnji Sisak razvio se zahvaljujući mreži plovnih putova, koje je tijekom povijesti revitalizirala i Habsburška Monarhija. Prilikom mnogih produbljivanja riječnih tokova pronađeno je mnoštvo pretpovijesnih, rimskih i srednjovjekovnih predmeta. Najznačajnijim arheološkim iskapanjima smatraju se ona iz 1912. godine, kada je pronađeno više tisuća pretpovijesnih i rimskodobnih predmeta. Svi se čuvaju u Arheološkom muzeju. Izložbom predmeta otkrivenih u koritu Kupe kod Siska želi se obilježiti 100. obljetnica iskapanja iz 1912. godine.

03.07.2012.