Zelene gradske oaze
Zagrepčani su oduvijek voljeli prirodu, uživali u njezinim čarima, živjeli u skladu s njezinim načelima. Ne čudi stoga što su uklopili prirodu i u strukturu ovog grada, što su njegove ulice i trgovi isprepleteni s pravim zelenim oazama
Od gradskih parkova tu je Maksimir, park-šuma koja je otvorena još 1794. godine na inicijativu biskupa Maksimilijana Vrhovca. U parku ćete vidjeti Zagrepčane u laganoj šetnji i one koji rekreativno trče, vidjet ćete djecu u igri i umirovljenike koji opušteno sjede na klupicama – ovo je ipak jedno od najdražih odredišta svih lokalaca. A tu je i gradski Zoološki vrt s čak 275 vrsta životinja, smješten u južnom dijelu park-šume Maksimir, koji je otvoren 1905. godine kao prvi zoološki vrt u jugoistočnoj Europi.
Od parkova tu je još i Ribnjak, smješten uz istočne zidine Kaptola, koji je pravo romantično utočište u centru grada sa svojim zelenim površinama i kamenim siluetama. Park-šuma Tuškanac ostavština je nekad bogate šume koja se prostirala od Medvednice, a danas predstavlja pravu idilu koja je naprosto čarobna u svim godišnjim dobima.
Zagrepčani su prirodu uklopili u svaki aspekt svog grada, i to ne samo u obliku parkova. Zelenilom su proželi i sedam gradskih trgova, danas poznatijih pod nazivom Zelena ili Lenucijeva potkova, a koji predstavljaju pravo utočište od gradske buke i kao da stvaraju balans između urbanog i prirodnog, sivog i zelenog. Njima se pridružuje i Botanički vrt, s više od 5000 biljnih vrsta iz Hrvatske i svijeta koje stvaraju pravu harmoniju cvijeća i zelenila, u kojoj je sasvim lako zaboraviti da se zapravo nalazite u gradu, a ne u nekoj bajci.