language

Upišite traženi pojam

Druga po veličini knjižnica u Hrvatskoj

Uz reprezentativnu Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu, gdje se organiziraju i kulturna događanja, polovicom veljače otvara se vrhunski opremljena knjižnica Filozofskog fakulteta, druga u Hrvatskoj po broju svezaka koje sadrži.

Sredinom veljače otvara se nova visokoškolska i znanstvena knjižnica Filozofskog fakulteta. Riječ je o drugoj knjižnici u Hrvatskoj po brojnosti svezaka koje sadrži, odmah iza zagrebačke Nacionalne i sveučilišne knjižnice, i u tehnološkom smislu izuzetno opremljenom zdanju. Knjižnica djeluje impresivno svojim vanjskim izgledom, prostire se na šest etaža, a raspolagat će sa 800 sjedećih mjesta, od kojih će dvjesto biti opremljeno računalom. Osim multimedijske dvorane i računalne učionice imat će određen broj kabineta za individualni rad znanstvenika koji se koriste literaturom iz zatvorenog dijela građe, a osim studentima bit će, dakako, otvorena i građanima. Knjižnica Filozofskog fakulteta raspolaže sa 750.000 knjiga i posjeduje čak raritete koje nema Nacionalna i sveučilišna knjižnica, poput slavističke građe iz XVI. i XVII. stoljeća. Radit će do 22 sata, a po potrebi bit će otvorena cijelu noć.

Tradicija knjižničarske djelatnosti u Hrvatskoj traje od 1607. godine. Tada je osnovana Nacionalna i sveučilišna knjižnica, od kada datiraju podaci o prvim upisanim knjigama, a već 1645. godine imala je posebnu dvoranu, knjižničara kao i pravila o čuvanju i posuđivanju knjiga. Tijekom povijesti bila je smještena na raznim lokacijama i nalazila se u okviru mnogih institucija, dok 1913. godine nije dobila reprezentativno vlastito secesijsko zdanje na Trgu Marka Marulića. U toj zgradi tadašnje Kraljevske sveučilišne knjižnice, proglašene spomenikom nulte kategorije, bila je do 1995. godine, kada je preseljena u novo, moderno zdanje. U fondu knjižnice danas se nalazi 2,5 milijuna svezaka, raspoređenih na 114 kilometara polica, od čega 66 kilometara čine knjige, a 48 kilometara periodika. U vlasništvu knjižnice su i zbirke posebne građe: Zbirka rukopisa i starih knjiga, Grafička zbirka, Zbirka zemljopisnih karata i atlasa i Zbirka muzikalija i audiomaterijala. Kapacitet čitaonice u knjižnici je 1100 mjesta, uz dodatna 64 mjesta u čitaonicama zbirki posebne građe, a knjižnica raspolaže i prostorima za studijski rad, dvoranama za seminare itd.

Nakon što je otvorila vrata studentima za noćno učenje, lani je Nacionalna i sveučilišna knjižnica u suradnji sa Zagrebačkom filharmonijom započela i s organizacijom noćnih koncerata.

04.02.2009.