language

Upišite traženi pojam

Milka Trnina – svjetska operna diva

U povodu obilježavanja sto pedesete godišnjice rođenja prve hrvatske i jedne od najvećih svjetskih opernih diva Milke Trnine, u Muzeju grada Zagreba do konca veljače otvorena je monografska izložba predmeta iz ostavštine te umjetnice, koja je ostavila veliki trag u povijesti opere.

U Muzeju grada Zagreba do 28. veljače otvorena je izložba “Milka Trnina – svjetska operna diva”. Ova monografska izložba predmeta iz ostavštine Milke Trnine koji se čuvaju u Muzeju grada Zagreba organizirana je u povodu sto pedesete godišnjice rođenja prve hrvatske i jedne od najvećih svjetskih opernih diva. Za potrebe ove izložbe posuđeni su i predmeti iz fundusa Etnografskog muzeja i Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu te Gradskog muzeja Požega, a prethodila joj je izložba koju je Muzej grada Zagreba 2006. godine organizirao u Londonu u Kraljevskoj operi – Royal Opera Houseu, u povodu stote obljetnice posljednjeg nastupa te dive u britanskoj prijestolnici.

Milka Trnina završila je konzervatorij u Beču, a debitantski nastup imala je u Zagrebu 1882. godine, gdje je u staroj kazališnoj zgradi na Gornjem gradu odigrala ulogu Amalije iz Verdijeve opere “Krabuljni ples”. Budući da nakon završenog školovanja nije uspjela dobiti stalni angažman u Zagrebu okrenula se inozemstvu, gdje je postigla vrhunac glazbene slave te se u svijetu proslavila kao jedna od najvećih interpretatorica Wagnerovih tragičnih junakinja. Na koncertu održanom 1896. godine u Moskvi u povodu krunidbe cara Nikolaja II., po želji ruske carice otpjevala je Izoldinu ljubavnu smrt, jednu od najljepših arija iz Wagnerove opere “Tristan i Izolda”, i oduševila ruski carski par koji ju je u znak zahvale bogato nagradio. Od ruskog cara dobila je veliki dijamantni broš ukrašen rubinima, koji se čuva u Muzeju za umjetnost i obrt, dok joj je carica darovala briljantnu narukvicu.

Inače, uz ovu divu svjetskoga glasa, koja je ostvarila 65 uloga u više od 1200 nastupa, ali na žalost i naprasno prekinula karijeru zbog upale ličnog živca (nervus facialis) 1906. godine, vezuju se vrlo zanimljive životne priče. Među njima svakako je jedna od interesantnijih da se u vrijeme dok je nastupala u čuvenom Metropolitanu u New Yorku družila i s velikim znanstvenikom Nikolom Teslom, koji je volio glazbu i imamo stalnu ložu u njujorškoj operi. Čak je bila u krugu ljudi koji su posjećivali njegov laboratorij na Manhattanu i pratila provedbu eksperimenata tog genijalnog uma.

03.02.2014.