language

Upišite traženi pojam

Sto godina hrvatske scenografije i kostimografije

U organizaciji Hrvatske udruge likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i Hrvatskog narodnog kazališta, do 22. siječnja otvoren je veliki izložbeni projekt, koji se odvija na ukupno četiri lokacije u povodu obilježavanja stogodišnjice hrvatske scenografije i kostimografije.

Povijest hrvatske scenografije kao samostalne umjetničke profesije započinje 1909. kada je u Hrvatskom narodnom kazalištu za scenografa angažiran slikar Branimir Šenoa. Od tada uređenje scenskog prostora postaje jednim od ključnih dijelova u kreiranju kazališnih predstava, a scenografiju i kostimografiju potpisuje isti autor i tek se od sredine XX. stoljeća kostimografija izdvaja u zasebnu umjetničku struku. U tih sto godina svojim su osebujnim autorskim radom hrvatsku kazališnu scenu obilježila brojna umjetnička imena, poput već spomenutog Branimira Šenoe, Tomislava Krizmana, Pavla Fromana, Ljube Babića, Marijana Trepšea, Sergeja Glumca, Miše Račića, Doriana Sokolića, Aleksandra Augustinčića, Zlatka Boureka, Drage Turine, Marije Žarak, Ksenije Jeričević, Doris Kristić i mnogih drugih.

U povodu obilježavanja te vrijedne obljetnice Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti (ULUPUH) i Hrvatsko narodno kazalište pripremili su jednomjesečni izložbeni projekt, koji će se odvijati do 22. siječnja na četiri lokacije – u Domu Hrvatskog društva likovnih umjetnika, foajeu Hrvatskog narodnog kazališta, Galeriji ULUPUH-a u Tkalčićevoj ulici 14 te prostorima ULUPUH-a smještenim u Preradovićevoj ulici broj 44.

Pokrovitelji projekta su Ministarstvo kulture i Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport u Zagrebu.

07.01.2010.