language

Upišite traženi pojam

Zagreb dobio Radničku galeriju – RaGa

U najstarijoj zgradi na zagrebačkoj Radničkoj cesti nedavno je otvorena nova privatna galerija – RaGa, odnosno Radnička galerija, u kojoj će se, uz djela iz bogate kolekcije njenog vlasnika, povremeno predstavljati i renomirani inozemni autori, poput Antonyija Slessora čijom je izložbom “44.4 sekunde” ona i službeno otvorena.

Radnička cesta u Zagrebu postaje sve popularnije gradsko odredište s mnogo novootvorenih restorana, barova, poslovnih i trgovačkih centara, klubova, a odnedavno i s novom galerijom, koja se prostire na 150 četvornih metara. Riječ je o Radničkoj galeriji, nazvanoj RaGa, otvorenoj privatnom inicijativom zagrebačkog odvjetnika i kolekcionara umjetnina Marijana Hanžekovića. Intencija je da galerija postane novo mjesto okupljanja za ljubitelje moderne umjetnosti. Iako su u kolekciji mahom djela domaćih autora, u galeriji će se priređivati i izložbe inozemnih umjetnika.

Jednom takvom RaGa je i otvorena, a riječ je o zanimljivom opusu britanskog umjetnika Antonyja Slessora pod nazivom “44.4 sekunde”. Djela, odnosno skulpture i instalacije, posvećene su žrtvama Hiroshime. Kako i sam naziv izložbe kaže, djela simboliziraju vrijeme pada atomske bombe – od trenutka kada je izbačena do kobne eksplozije. Umjetnik je, naime, posredno vezan uz tragična ratna zbivanja jer je dugo godina bio pilot britanske vojske te je sudjelovao na mnogim svjetskim ratištima. Vojsku je napustio u 38. godini, no ratna su zbivanja ostala zauvijek urezana u njegovo pamćenje te su s vremenom postala i inspiracija za umjetničko stvaralaštvo, za koje najčešće koristi (ne)obične materijale – izgorjelo drvo, pamuk, šljunak i kamen.

Nakon te izložbe, početkom jeseni u RaGi će se predstaviti mlade hrvatske umjetnice, studentice zagrebačke Akademije likovnih umjetnosti, a u listopadu opet dolazi jedan inozemni autor – Ara Güler. On je jedan od najutjecajnijih turskih fotografa, poznat po crno-bijelim fotografijama Istanbula iz pedesetih i šezdesetih godina prošlog stoljeća te brojnim portretima poznatih osoba – Salvadora Dalija, Pabla Picassa, Winstona Churchilla, Indire Ghandi, Alfreda Hitchcocka i mnogih drugih.

Javnost će s vremena na vrijeme moći vidjeti i bogatu kolekciju kolekcionara i vlasnika galerije koja krije mnoga vrijedna djela velikih hrvatskih autora. Među njima su slike Vlahe Bukovca “Djevojka sa zelenim velom” i “Djevojčica iz Cavtata” te djela drugih hrvatskih velikana likovne umjetnosti: Vjekoslava Karasa, Vladimira Varlaja, Vilka Gecana, Celestina Medovića, Mirka Račkog, Ljube Babića, Vladimira Becića, Roberta Auera itd.

Za prosinac je najavljena velika izložba aktova iz kolekcije pod nazivom “Art Exchange”.

01.08.2012.